Az épület belső kialakítása változatlan maradt, ma is felfedezhetjük benne az egykori grófi pompát. Az udvar felőli ellipszis alakú teremben egy csodaszép márványkandalló áll, a falakat az eredeti empire lambéria borítja. Az Öntözési Kutatóintézet székházaként szolgáló kastélyhoz hangulatos kis park, valamint egy kisebb arborétum is tartozik. Sajnos jelenleg még nem látogatható, a közeljövőben azonban a város tervezi a turisztikai hasznosítását. Az államalapítás 1000 éves évfordulóján adták át a Körös medréből kiemelkedő Ezredéves Emlék című emlékművet, Mihály Gábor művész alkotását. A millenniumi emlékszobor, azt a legendabeli jelenetet örökíti meg, amikor az arkangyalok átadják a koronát az országnak.
Az 1986 óta üzemelő Katalin II. Sétahajó, Szarvason, a Dél-alföldi régió szívében késő tavasztól kora őszig várja az idelátogatókat. Az érintetlen környezet, a Holt-Körös nyugodtsága és gazdag élővilága hozzájárul, hogy egyedi élményben vegyenek részt a kalandvágyó turisták.
A hajóskapitány, Demeter István, tengerészként ismerkedett meg a hajózás rejtelmeivel. Később saját vállalkozásában teljesedett ki, különleges humora, érdekes történetei, egyedülálló hozzáállása, amely egyaránt hozzájárul, hogy emlékezetes élménnyel gazdagítsa a kíváncsiskodókat.
A közel egy órás út során találkozhatnak Magyarország történelmi középpontjával, az egyedi növény és fa gyűjteményéről híres szarvasi Arborétummal, valamint a mocsári ciprusok legszebb csoportja és az egyedülálló Víziszínpad egyaránt felejthetetlen élményt nyújt a pihenni és szórakozni vágyó közönségnek.
Fedezze fel a Holt-Köröst, látogasson Szarvasra, a legendák földjére!
A hajó maximális befogadóképessége 44 személy.
Bejelentkezés az alábbi telefonszámon:
+36 20 230 4890
Telefon:
+36 20 230 4890
Szarvas területének jelentős része a Körös-Maros Nemzeti Park természetvédelmi területei közé tartozik. Szarvason található a Körös-Maros NP Körösvölgyi Látogatóközpontja. A Körös-vidék hajdanában egy nagy kiterjedésű időszakosan vízzel borított ártéri síkság volt. A Hármas-Körös szabályozása után keletkezett másodlagos folyóártéri tájforma, ma a magyar természetvédelem egyedülálló ritkasága, a messzi vidék egyik legszebb tájegysége. A gátak közé szorított hullámtér különleges értéke, a vizekhez kötődő újjáéledt hajdani vízi világa, a ritka növény- és állatfajok sokasága. Országosan is kiemelkedő feladat azoknak a növény- és állatfajoknak a védelme, melyek Magyarországon egyedül itt tenyésznek vagy állományuk jelentős része a Nemzeti Park területén található.
5541 Szarvas, Pf.: 72.
5540 Szarvas, Anna-liget 1.
Tel.: +36 66 313 855
Fax: +36 66 311 658
E-mail:
Honlap: www.kmnp.hu
kmnp.nemzetipark.gov.hu
Mittrovszky Wladimir gróf egykori kastélya 1835 körül, klasszicista stílusban épült. A kastélyt a városi elöljáróság 1854-ben megvásárolta. Ettől kezdve a földszintes, portikuszos, szobordíszek nélküli timpanonos épület községházaként szolgált egészen 1972-ig.
Az épület előtt 1927-ben állították fel Székely Károly szobrászművész alkotását, az I. világháborús emlékművet. A szépen kidolgozott kiterjesztett szárnyú turul madár egy kardot tart a karmaiban. Az obeliszken 1154 név szerepel: az I. világháború szarvasi áldozatainak nevei.
A hajdani községháza épületét, homlokzatát a klasszicista stílusra jellemző kiszögellések jellemzik, fölöttük szobordíszek nélküli timpanon látható.
Az Erzsébet-liget ősét Füzesnek nevezték. A Füzest fahíd kötötte össze a várossal, mellette volt az ún. vámház, amelyben jelenleg a Halászcsárda vendéglő működik. Előtte a vízparton csodálatos mocsári ciprusok állnak. A füzes parkosítását 1894-ben kezdték meg, majd Erzsébet királynő tragikus halála után kapta mai nevét. A ligetben áll Ruzicskay György festőművész alkotóháza, képtára, benne a művész értékes képzőművészeti és néprajzi gyűjteményével. A ház falán egy rendhagyó mű látható Szarvas történelme és jeles személyiségei, ahogy azt Ruzicskay látta.
Az Ady Endre utcában látható ipartörténeti műemlék 1836-ban épült. Az ország egyetlen működőképes, eredeti helyén fennmaradt szárazmalma. Működését 1962-ben fejezte be az ország utolsóként.
A város keleti csücskében található a millenniumi időkben eklektikus stílusban felépült evangélikus Újtemplom, melyet Francsek Imre építész tervei alapján Popják György helyi kőművesmester épített. A templom belsejébe belépve meglepheti a látogatót a díszítés gazdagsága, ami meglehetősen ritka a protestáns templomokban.
Tessedik gazdasági iskolája 1791-ben épült barokk stílusban. 1872-ben eklektikus átalakítást kapott. Ma a Tessedik Sámuel Múzeumnak ad otthont. Bejárata fölött egy emléktábla látható 1791-ből. Latin feliratának fordítása: "Ez intézettel kiűzetik a hazai iskolákból a tétlenség. A szorgalomnak ezt az emlékművét, hogy az utókornak tanácsot adjon, állította a szarvasi nép 1791. esztendőben."
Nyitva tartás:
A Holt-Körös partján, az Arborétummal szemben áll az a jelképes szélmalom, ami a Trianon előtti Magyarország földrajzi közepét jelöli. Az emlékhelyhez a Holt-Körös gátján vezet, az 1100m hosszú Történelmi Emlékút, amely történelmünk meghatározó sorsfordulóit fából készített szobrokkal jeleníti meg.